Informacje
Na każdym właścicielu pojazdu mechanicznego ciąży obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, czyli popularnego OC. Zazwyczaj takie umowy podpisywane są na rok, a po upływie tego czasu automatycznie się odnawiają. Co jednak, jeśli dojdzie do przerwania ciągłości OC? Jakie konsekwencje grożą kierowcom w przypadku braku wymaganej polisy?
Weryfikację posiadania obowiązującego OC może przeprowadzić Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a także różne organy, które posiadają uprawnienia do kontroli ruchu drogowego: Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego itp.
Powyższe kwoty dotyczą sytuacji, w których brak ciągłości w ubezpieczeniu wynosił więcej niż 14 dni. W takich przypadkach nie ma znaczenia, czy właściciel pojazdu nie miał polisy tylko przez kilka tygodni, czy nawet przez kilka miesięcy – zawsze grozi mu kara finansowa w pełnym wymiarze. Istnieją jednak także mniejsze progi: 50% powyższej grzywny zapłaci kierowca, jeśli przerwa w ciągłości OC wynosiła 4-14 dni, a 20%, jeśli z wykupieniem polisy spóźnił się 1-3 dni.
Co ważne, kara będzie dotyczyć wyłącznie roku, w którym brak ciągłości w ubezpieczeniu został wykryty. Przykładowo, jeśli polisa zakończyła się 31 października 2022 roku, a jej brak zauważony został przez odpowiednie organy 31 marca 2023 roku, to grzywną objęty zostanie okres od 1 stycznia do 31 marca 2023.
Skontaktuj się z nami