Informacje
Dziecko w foteliku
Dziecko w foteliku. Prezydent podpisał ustawę zmieniającą przepisy
Konieczność przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa zależeć będzie tylko od jego wzrostu, zniknie obowiązująca obecnie granica wieku 12 lat - przewiduje nowela Prawa o ruchu drogowym, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Zmiany dostosowują polskie prawo do dyrektyw Unii Europejskiej dot. stosowania w autach pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci. Nowelizacja przygotowana przez resort infrastruktury zakłada, że obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa będzie zależeć tylko od jego wzrostu. Dziecko o wzroście co najmniej 150 cm będzie mogło podróżować bez fotelika, niezależnie od wieku. Z kolei przewożenie dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu będzie możliwe tylko pod warunkiem, że ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa.
Kto może jeździć bez pasów?
Nowela konkretyzuje również, kto jest zwolniony z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa, m.in. kobiety w widocznej ciąży, taksówkarze, instruktorzy lub egzaminatorzy szkolący do egzaminu na prawo jazdy, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i Żandarmerii Wojskowej, zespoły medyczne oraz osoby posiadające stosowne zaświadczenia lekarskie. Ponadto nakłada na kierowców autobusów obowiązek informowania pasażerów o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, o ile dany pojazd jest w nie wyposażony.
Jak wynika z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, 89 proc. dzieci jest przewożonych w Polsce w fotelikach samochodowych lub przy użyciu innych zabezpieczeń. W porównaniu do badań z 2013 r. odsetek ten wzrósł o 4 proc. Był on najwyższy w grupie dzieci w wieku do 3 lat i wyniósł 95 proc.; wśród dzieci w wieku 4-7 lat - 92 proc. i w grupie dużych dzieci w wieku 8-12 lat - 86 proc. Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Zmieniona ustawa Prawa o ruchu drogowym wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: http://prawo.money.pl
Skontaktuj się z nami