Informacje

Ubezpieczenie mieszkania przez najemcę -

czy trzeba je mieć?

Czy osoba mieszkająca w wynajmowanym lokalu powinna zatroszczyć się o wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia? W bardzo wielu przypadkach kwestia ta jest pomijana przez lokatorów, którzy nie planują pozostawać w mieszkaniu dłużej niż kilkanaście miesięcy. Ubezpieczenie mieszkania przez najemcę nie jest wprawdzie obowiązkowe, chociaż może się przydać, szczególnie jeśli w najbliższych latach nie planujemy przeprowadzki. Warto bowiem pamiętać, że – mimo tego, że właściciel prawdopodobnie ubezpieczył swoje mieszkanie – polisa ta będzie obejmować jedynie wyposażenie należące do niego. Jeśli wynajmujemy lokal pusty lub w dużej mierze umeblowaliśmy go sami, zatroszczmy się o odpowiednią polisę.

Ochrona własności

Ubezpieczenie mieszkania wykupione przez najemcę dotyczy przede wszystkim mienia ruchomego: własnych mebli, AGD, sprzętu elektronicznego i innych przechowywanych w lokalu przedmiotów o dużej wartości. Dobytek można ubezpieczyć przed kradzieżą z włamaniem, jak i przed zdarzeniami losowymi: zalaniem, pożarem czy przepięciem. Polisa dla najemcy zwykle nie będzie obejmować murów i elementów stałych mieszkania – taki zapis znajdziemy raczej w umowie przygotowanej dla właściciela lokalu. Jeśli jednak ponieśliśmy jakieś nakłady inwestycyjne związane z remontem i adaptowaniem wynajmowanego lokalu do naszych potrzeb, to je również możemy objąć ochroną. Dobrym zwyczajem jest zbieranie faktur i paragonów za każdą kupioną rzecz i wykonaną inwestycję. W przypadku zniszczeń lub kradzieży znacznie ułatwi to oszacowanie strat.

 

OC w życiu prywatnym

Najemca powinien także zatroszczyć się o wykupienie OC w życiu prywatnym ze specjalnym rozszerzeniem dla lokatorów. Ten rodzaj polisy może okazać się przydatny, jeśli z naszej winy szkody poniesie osoba trzecia – na przykład sąsiedzi lub właściciel mieszkania. Ubezpieczenie zapewni nam ochronę na przykład, gdy przypadkowo zalejemy mieszkanie bądź zniszczymy balkon należący do sąsiada z niższego piętra. Polisa obejmie też szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe. Podpisanie umowy dla najemców zwykle nie wiąże się z wysokimi kosztami, a korzyści z jej podpisania mogą być naprawdę znaczne.

Skontaktuj się z nami