Informacje

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru i czy warto?

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru i czy warto?

Największym ryzykiem, z jakim spotykają się posiadacze jednośladów, jest ich kradzież – może dojść do niej na przykład na klatce schodowej, w piwnicy czy też w terenie, na parkingu. Rowery ulegają też zniszczeniu w wyniku zdarzeń losowych, jak na przykład zalanie bądź wypadek. Kiedy warto zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia? Polisę z pewnością warto rozważyć, jeśli jesteśmy posiadaczami sprzętu o dużej wartości. Zakup dobrego roweru to często spore koszty, a jego naprawa również potrafi mocno odbić się na portfelu – na szczęście można się przed tym ustrzec.

Ubezpieczenie mienia lub umowa indywidualna
Często jednoślady możemy objąć ochroną w ramach polisy mieszkania – w takim przypadku jej zakres powinien zostać rozszerzony na mienie ruchome. Ubezpieczenie dotyczyć może m.in. zwykłych jednośladów miejskich, rowerów dziecięcych, elektrycznych, a nawet stacjonarnych. Podobnie sprawa wygląda z akcesoriami: kaskami, ubraniami sportowymi i częściami zapasowymi – je również można ubezpieczyć za pomocą rozszerzenia do polisy mieszkaniowej. Koszty są tu kwestią mocno indywidualną, zależną od wysokości składki podstawowej i wybranego rozszerzenia.

Innym wyjściem jest zdecydowanie się na ofertę przygotowaną specjalnie dla właścicieli rowerów. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych daje możliwość wykupienia indywidualnej ochrony jednośladów – wysokość składki zaczyna się tu zwykle od kilkudziesięciu złotych, ale może sięgać też kilkuset złotych. Podczas jej ustalania pod uwagę brany jest między innymi stan techniczny pojazdu, jego wiek oraz sposób jego użytkowania.

 

Co obejmuje ubezpieczenie roweru? 

Jeśli decydujemy się na rozszerzenie polisy mieszkaniowej, ubezpieczenie może obejmować przypadki kradzieży z włamaniem, kradzieży zwykłej, rabunku (np. poza miejscem zamieszkania i z użyciem siły), a także dewastacji. Do zakresu ochrony można dodać również polisę OC na wypadek szkody wyrządzonej osobom trzecim, oraz Home Assistance.

Indywidualne ubezpieczenie roweru także może obejmować wybrane przez nas przypadki – wszytko zależy od tego, jakiej ochrony potrzebuje właściciel jednośladu. Może więc być to na przykład casco rowerowe, assistance, polisa OC, a także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Koszty zwiększają się proporcjonalnie do zakresu umowy.

Skontaktuj się z nami