Informacje

Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe?

Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe?

O wykupienie polisy ochronnej dla podróżnych troszczymy się dość rzadko, jeśli wybieramy się tylko na krótki zagraniczny wyjazd. Jednakże w momencie, gdy planujemy dłuższą wycieczkę lub zabieramy ze sobą cenne przedmioty, zaczynamy myśleć o zapewnieniu sobie odpowiedniego zabezpieczenia – na przykład na wypadek zgubienia bagażu albo nagłej choroby. Z kolei sytuacje, w których wykupienie ubezpieczenia turystycznego jest wymagane prawnie, zdarzają się raczej rzadko, ale niewypełnienie tego obowiązku może postawić nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. O jakich przypadkach mowa?

Różne kraje wymagają różnego zakresu ochrony
Ubezpieczenie turystyczne trzeba posiadać, jeśli chcemy odwiedzić kraje, w których jest ono od podróżujących wymagane prawnie. Zwykle są to te same państwa, do których trzeba też zabrać wizę. Czasami bez właściwej polisy turystycznej po prostu nie uzyskamy pozwolenia na wjechanie na teren danego kraju. Innym razem służby mogą skontrolować nas pod kątem posiadanego ubezpieczenia: osobistego, komunikacyjnego, medycznego czy NNW. Konieczne może być wykupienie ochrony o określonej sumie – tak sprawa wygląda na przykład w przypadku Białorusi; z kolei w Iranie potrzebne będzie nam ubezpieczenie medyczne.

Szczegółowe informacje na temat niezbędnych dokumentów można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przed wyjazdem do krajów spoza Unii Europejskiej warto dokładnie zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi celu naszej podróży. Szczególnie ważne jest to w przypadku krajów, do których wyjazd jest przez MSZ odradzany.

 

Zagraniczne wycieczki z biurem podróży 

Innym przypadkiem, w którym polisa turystyczna jest niezbędna, jest wyjazd z biurem podróży. Przepisy prawne narzucają na organizatorów takich wycieczek obowiązek zapewnienie podróżującym ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz od kosztów leczenia. Składka jest wliczona w całkowitą cenę biletu dla jednej osoby – podróżujący nie musi więc na własną rękę szukać ubezpieczyciela. Oczywiście może jednak rozszerzyć zakres ochrony, ale taka decyzja ma charakter dobrowolny. Z pewnością warto skrupulatnie zapoznać się z warunkami umowy zapewnianymi przez biuro i sprawdzić, czy w naszym przypadku są one wystarczające.

Skontaktuj się z nami