Informacje

Jak wyglądają limity za jazdę po alkoholu w Europie? 

Jak wyglądają limity za jazdę po alkoholu w Europie? Co grozi za ich przekroczenie?

Przed nami majówka. Wielu z nas wybierze się na krótki wypoczynek poza granice naszego kraju własnym autem, albo wynajmie pojazd w miejscu przeznaczenia. Warto pamiętać, że w europejskich państwach inaczej podchodzi się do kwestii jazdy po alkoholu. Choć w wielu z nich limit jest łagodniejszy, kary za jego przekroczenie często są bardzo dotkliwe. Polskę należy ulokować w gronie państw z dosyć rygorystycznym limitem promili w wydychanym powietrzu.

Nie wchodząc w konflikt z prawem możemy usiąść za kierownicą, mając we krwi do 0,2 prom. alkoholu, a więc maksymalnie 0,19. Wynik od 0,2 prom. w górę klasyfikowany jest jako wykroczenie, za co grożą nam już poważne konsekwencje prawne w postaci grzywny do 5000 zł, aresztu, a także odebrania prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Przekraczając poziom 0,5 prom. popełniamy już przestępstwo.

Wielu kierowców z Polski bardzo chętnie podróżuje po niemieckich drogach. U naszych zachodnich sąsiadów imponuje nam dobrze rozplanowana sieć darmowych autostrad, pozwalająca na wygodne przemieszczanie się po całym kraju. Podstawowa ilość alkoholu, do której możemy pozwolić sobie na prowadzenie pojazdu to 0,5 prom.

Wartość ta może ulec obniżeniu w różnych przypadkach - przykładowo kierowcy z doświadczeniem poniżej 2 lat i którzy nie ukończyli 21 lat, ponoszą odpowiedzialność za każdą ilość alkoholu we krwi. Młodzi kierowcy muszą się wtedy liczyć z mandatem w wysokości 125 euro. Kierujący pojazdem nie klasyfikujący się w tej grupie, przy pierwszym wykazaniu rezultatu w granicach 0,5-0,9 prom. zapłacą 500 euro mandatu, a także będą zagrożeni odebraniem prawa jazdy na co najmniej miesiąc.

 

Źródło: http://moto.wp.pl

Skontaktuj się z nami